2010. március 2., kedd

Thomas Fahey, a chicoi Columbia-egyetem sportfiziológusa szerint az izmok működését az ún. nátrium-kálium pumpa váltja ki. Ez kihajtja a sejtből a nátriumionokat, míg befelé nyomja a káliumionokat. A kétféle ion szintjének különbsége elektromos töltést hoz létre, ezzel a töltéssel reagálnak az izomsejtek az idegektől jövő elektromos jelekre. Minden két, a sejtbe bemenő káliumionra három kimenő nátriumion jut.

Ha az izom keményen dolgozik, a káliumionok kiszivárognak az izomsejtekből, és felgyűlnek a külső membránon, ami felborítja az egyensúlyt, és megbénítja az izmot. A klórionok szintén természetes fékező ágensként hatnak. Patkányokon végzett megfigyeléseik alapján Stephenson és munkatársai kimutatták, hogy a tejsav jelenléte ellensúlyozza ezt a fékező hatást, és tovább engedi dolgozni az izmokat.

– Nagyon ügyes trükk – mondja Stephenson –, mert a sav lehetővé teszi, hogy az impulzusok tovább ingereljék a már fáradó izmokat.

Ha például rövid sprinteket iktat be a sportoló a bemelegítési folyamatba, növelhető a teljesítmény, mert megemelkedik az izmok tejsav-szintje, ami előkészíti az izmokat a káliumionok felgyülemlésére.

informed.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Blogarchívum